اهمیت صمیمیت زوجین

 | تاریخ ارسال: 1399/6/25 | 
هدف ما ایجاد روابط بهتر برای صمیمیت بیشتر است. هر قدر صمیمیت زوجین کمتر شود بین آنها فاصله ایجاد شده و در نتیجه در این فاصله ایجاد شده افراد یا چیزهای دیگری قرار خواهند گرفت. همانطور که بارها شنیده ایم افراد می گویند همسرم به کارش بیشتر اهمیت می دهد یا برای مادرش بیشتر از من ارزش قائل می شود و یا از همه بدتر وقتی فاصله خیلی زیاد شود خیانت اتفاق می افتد و زن یا مردی دیگر خود را در این فاصله ایجاد شده قرار خواهد داد. بنابراین برای این که کسی بین زوجین قرار نگیرد و آنها به هم متصل باشند تنها راه این است که صمیمیت بینشان هر روز بیشتر و بیشتر شود. و این ممکن نیست مگر با تلاش و خلاقیت و مهرورزی و ارتباطات سالم و رعایت یک سری اصول بنیادی و کلی.
همان طور که برای هر کاری اصولی وجود دارد و ما ملزم به رعایت آن هستیم، مثلا" رانندگی، آشپزی، مهمانی رفتن و غیره اصولی دارند، که افراد ملزم به رعایت آنها هستند تا کار درست انجام شود. همسرداری نیز اصولی دارد که باید همیشه به آنها توجه کرد. وگرنه دچار مشکل خواهیم شد. 
در ادامه مباحث گذشته، و انواع رفتارها، می توانیم تقسیم بندی زیرا را مد نظر قرار دهیم:
رفتار معطوف به خود
رفتار معطوف به همسر 
رفتار معطوف به خانواده
رفتار معطوف به محیط و اطرافیان
رفتار معطوف به خود:
در توضیح این مبحث می توان گفت برای این که یک نفر احساس رضایت از زندگی خود داشته باشد باید در قدم اول به خودش توجه ویژه ای داشته باشد. باید نیازهای خودش را برآورده کند تا بتواند یک احساس رضایت درونی داشته باشد. اگر کسی خودش را دوست نداشته باشد و احساس خوشبختی و شادی فردی نداشته باشد هرگز نمی تواند این احساس را با دیگری به اشتراک بگذارد. 
خوشبختی یعنی من به تنهایی احساس شادمانی دارم و در کنار فرد دیگری این احساسم بیشتر تجلی می یابد.
ولی عده ای فکر می کنند باید فرد دیگری به نام همسر پیدا شود تا بتواند به آنها احساس شادی و خوشبختی را القا کند و هدیه دهد.
کسی که از خودش رضایت نداشته باشد هرگز در کنار هیچ کس نخواهد توانست به خوشبختی برسد.
برای این که این حس خوب فردی در افراد وجود داشته باشد باید همیشه یک زمانی را به خودتان اختصاص دهید. همیشه برای خودتان وقت بگذارید. حداقل روزی نیم ساعت هم که شده تنها باشید و به خودتان و خواسته هایتان و چگونگی ارضای نیازهایتان فکر کنید. و برای خودتان وقت صرف کنید. و به قول معروف خودتان را تحویل بگیرید. برای خودتان چای و قهوه و شیرینی سرو کنید. 
باید در فعالیت های روزانه خود در هر شرایطی زمان خاصی را فقط به خودتان اختصاص دهید. همچون یک میهمان ویژه با خودتان رفتار کنید. حداقل روزی نیم ساعت.
به این کار می گویند رفتار معطوف به خود.
متاسفانه بعضی ها فکر می کنند این کار خودخواهی است. و به خیال خود برای خانواده فداکاری می کنند و تمام هم و غم خود را صرف بچه ها و خانواده می کنند. و این کار را یک امتیاز ویژه می دانند. 
اتفاقی که پیامد این رفتار می افتد این است که:
این افراد از خودشان زیادی مایه می گذارند، و به تبع آن از اعضای خانواده انتظار دارند که لطف و فداکاری آنها جبران شود، و اگر این اتفاق آنطور که آنها تمایل دارند نیفتد و انتظارشان برآورده نشود، دچار هیجانات منفی مثل، خشم، یا احساس سرخوردگی و پشیمانی و غیره می شوند. که نتیجه چنین احساساتی در سلامت روان قاعدتا" تاثیر منفی دارد.
اتفاق دیگری که می افتد، این است که افرادی که تمام زندگی خود را صرف خانواده می کنند و ایثارگرانه زندگی می کنند و معتقدند برای رفاه خانواده این کار را می کنند در اصل و در نهایت باعث زحمت خانواده خواهند شد. به این ترتیب که، فردی که مدام در حال سرویس دهی به دیگران است و به خودش توجه نمی کند، کم کم از پا درآمده و انرژی و توانش که تحلیل رفت باعث می شود که خودش نیازمند این باشد حالا دیگران باید از او مراقبت کنند. 
تا به حال او به خیال خودش می خواسته برای رفاه دیگران تلاش کند تا راحت باشند ولی حالا با کارهای افراطی خود سبب شده اعضای خانواده مجبور شوند از او نگهداری کنند. در حالی که اگر این شخص در طول زندگی خود نرمال رفتار کرده بود و توان خودش را حفظ کرده بود دیگر نیازی نبود که حالا بچه ها و آنهایی که برایشان زحمت کشیده بود به دردسر بیفتند.
در اصل کسی که به خودش توجه نمی کند و زیادی از خودش برای خانواده مایه می گذارد به نوعی در نهایت موجبات زحمت خانواده را فراهم خواهد کرد و اعضای خانواده مجبور خواهند شد در آینده به او سرویس دهند.
پس بهتر است همیشه به خودمان توجه کنیم تا لازم نباشد دیگران را به زحمت بیندازیم. و ادای آدم های بسیار ایثار گر را هم درنیاوریم. با اعتدال رفتار کردن بهترین کار است.

بنابراین از همین حالا شروع کنید. و برای خودتان وقت صرف کنید و اول خودتان را دوست داشته باشید و بعد به امور دیگر بپردازید. مطمئن باشید اینطوری به خودتان و به خانواده و جامعه خدمات بهتری ارائه خواهید دارد.
رفتار معطوف به همسر:
در رابطه زناشویی نیز ما وظایفی داریم که باید آنها را انجام دهیم. متاسفانه هر چه از زمان ازدواج و وصال می گذرد افراد اهمیت وظایف زناشویی خود را کمرنگ تر می کنند. حداقل روزی نیم ساعت را فقط به فقط به همسرتان اختصاص دهید و دو نفره با هم بنشینید و به خودتان دو نفر و رابطه تان توجه کنید. هر کسی با خودش بیندیشد که چه کاری من به سهم خودم انجام دهم رابطه ام با همسرم شیرین تر و بهتر خواهد شد. و بعد آن کار را عملی کنید. همسرتان را همچون یک میهمان ویژه در نظر بگیرید و برایش ارزش و احترام قائل شوید.
البته من می گویم نیم ساعت این برای افرادیست که می گویند ما تا ساعت مثلا" نه شب سر کاریم و خسته و کوفته خانه می آییم و وقت نداریم. من خطاب به این دسته از افراد می گویم روزی نیم ساعت. 
وگرنه هر چه زمان بیشتری را اختصاص دهید مسلما" بهتر خواهد بود. ولی حداقل ها را هرگز فراموش نکنید. که اینها نقش بسزایی در بهتر شدن روابطتان دارند.
رفتار معطوف به خانواده:
یک فرد موفق کسی است که بتواند همه ابعاد زندگی خود را پوشش دهد و تک بعدی نباشد. بنابراین توجه به بچه ها و ایجاد ارتباط لذت بخش با آنها نیز از وظایف والدین می باشد. و حداقل والدین باید روزی نیم ساعت را وقت صرف کنند و در کنار بچه هایشان لذت ببرند و با آنها مثل دوست رفتار کنند. بنابراین داشتن این حداقل زمان برای این که والدین و بچه ها با هم باشند از ضروریات یک زندگی موفق است.
رفتار معطوف به محیط و خانواده:
قاعدتا" هر خانواده ای را یک سری از امور و افراد دیگر نیز احاطه کرده اند و ما خواه ناخواه در ارتباط با آنها هستیم. خانواده خودمان، همسرمان، دوستان و همکاران و امور مربوط به خانه و غیره .
بنابراین لازم است که در برنامه ریزی های خود این امور و افراد را نیز لحاظ کنیم. و خانواده خوشبخت خانواده ای است که برای پرداختن به این بخش از زندگی، همه با هم مشارکت داشته باشند.
می توانید اموری مثل خرید کردن یا تعمیرات و سروسامان دادن به امور خانه را طوری برنامه ریزی کنید که به عنوان یک کار مشترک خانوادگی انجام شود تا یک نوع مشارکت و تفریح نیز محسوب گردد.
یا دید و بازدیدهای خانوادگی را نه به عنوان وظیفه بلکه به عنوان یک تفریح و لذت خانوادگی برای اعضای خانواده خودتان رقم بزنید.
مطمئن باشید توجه به این اصول ، می تواند شانس شما را برای داشتن یک زندگی موفق تر بیشتر کند.

نسرین ابراهیم زاده
زوج درمانگر و مشاور پیش از ازدواج


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی روزبه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved | Roozbeh Psychological Counseling Center

Designed & Developed by : Yektaweb