اختلال وسواس فکری

 | تاریخ ارسال: 1399/4/24 | 

اختلال وسواس فکری :
 

از دسته اختلالات اضطرابی مزمن است که با اشتغال ذهنی مفرط در مورد نظم و ترتیب و امور جزئی است، تا حدی که به از دست دادن و کارایی فرد می‌انجامد.
وجود وسواس‌های فکری یا عملی یا هر دو از خصوصیات این اختلال هست.
وسواس‌های فکری :
*
افکار، تمایلات یا تصورات راجعه و پایداری که در دوره‌ای از اختلال، به شکل مزاحم و ناخواسته تجربه شده و در اکثر افراد موجب اضطراب یا ناراحتی عمده گردند.
*
فرد تلاش می‌کند این افکار، تمایلات یا تصورات را نادیده گرفته یا سرکوب کند یا با پرداختن به افکار یا فعالیت‌های دیگر (مثل انجام یک وسواس عملی) ، خنثی سازد.
 

وسواس‌های عملی:
وسواس شامل احساس یا افکار ذهنیِ مزاحم است و اجبار شامل رفتاری آگاهانه و عودکننده‌است. ریشه بیماری وسواس اضطراب است. و بیماری به دو شکل فکری و عملی بروز می‌کند. چنانچه بیمار در برابر انجام عمل وسواسی مقاومت کند، اضطرابش بیشتر می‌شود. .

گاهی اوقات کودکان هم دچار وسواس می‌شوند که معمولاً نشانه‌های آن رفتارهای پرخاشگرانه ، تکرار کلمات یا لجبازی با اطرافیان است.
فرد مبتلا به اختلال وسواس فکری عملی برای کاهش اضطراب خود که ناشی از فکر مزاحم است، فعالیت دیگری انجام می‌دهد که اضطراب او را کاهش دهد.
تحقیقات نشان می‌دهد بین یک تا سه درصد جامعه ممکن است به اختلال وسواس فکری عملی است.
 
درمان شامل رواندرمانی شناختی  رفتاری، رفتاردرمانی و دارودرمانی است. این درمان‌های رفتاری اختلال وسواس اجباری شامل مواجهه و جلوگیری از پاسخ (ERP) است.

 

نگارنده: دکتر سعید توکلی

 


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی روزبه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved | Roozbeh Psychological Counseling Center

Designed & Developed by : Yektaweb