انواع تغییر

 | تاریخ ارسال: 1399/1/27 | 
بیشتر تغییرات دردناک اند مگر تغییرات کوانتومی.
تغییر صرف نظر از ضروری بودن و سازنده بودن غالبا فرآیندی رنج آور است. شما در این فرآیند باید با بخشی از رفتارها،احساسات،باورها و ارزش هایتان خداحافظی کنید که سالهای سال بخشی از وجود شما بوده اند و به هر ترتیب معنای خاصی به زندگی شما بخشیده اند.
تغییرات به ۳ شکل اساسی ممکن است اتفاق بیفتند:
تغییرات افزایشی
این تغییرات زمانی رخ می دهند که ما هدف خاصی را انتخاب می کنیم و با یادگیری مهارت های جدید و دریافت کمک و حمایت آرام آرام به سمت آن حرکت می کنیم .
در این فرآیند تغییرات کوچک یکی پس از دیگری اعمال می شوند تا نهایتا به احساس رضایت و موفقیت بیشتر ختم شوند.
تغییرات انتقالی
این دسته تغییرات با ورود ما از مرحله ای به مرحله ی دیگر زندگی رخ می دهند. مثل تغییرات ناشی از گذر از کودکی به نوجوانی،تجرد به تاهل،رابطه زوجی به والد شدن و....
تغییرات انتقالی مثل تغییرات افزایشی قابل پیش بینی و لزوما رو به سوی احساس بهتر نیستند و بر افراد مختلف تاثیرات متفاوت دارند. برای بعضی ها ازدواج کردن و بچه دار شدن و...تجربه ای بسیار خوشایند و برای برخی کاملا اسیب زا ست.
تغییرات کوانتومی 
تغییرات کوانتومی تغییر در نگرش کلی ما نسبت به زندگی و محتوای آن است. این تغییرات عموما قابل پیش بینی نیستند. اما آدم های بزرگ که گاهی به سرگذشت آنها  غبطه می خوریم ،عمیق ترین و مهم ترین و ماندگارترین تغییرات زندگی خود را به این روش تجربه کرده اند.
در تغییرات کوانتومی به جای تحمل و تدریج با تحولی در نگرش  سر و کار داریم که معنای زندگی فرد را تغییر می دهد. علیرغم غیرقابل پیش بینی بودن تغییرات نگرشی رسیدن به چنین تغییراتی مستلزم 
✔داشتن خودآگاهی
✔داشتن ذهن تحلیل گر و منطقی 
✔میل به رشد و برخورداری از کیفیت زندگی بیشتر
✔ریسک پذیری و قرار دادن خود در معرض تجارب و اطلاعات تازه 
✔اهمیت دادن به بازخوردهای دیگران 
✔تحلیل تجارب ناخوشایند و خوشایند قبلی و پیدا کردن کلیدهای موفقیت ها و شکست های شخصی ست
با داشتن این ویژگی ها حتما لحظه ای فرا خواهد رسید که در آن ترکیب تمام دانش جدید و تجارب قبلی و تلاش های  شما منجر به یک نگرش جدید می شود و مسیر زندگی شما و بسیاری از انتخاب های رفتاری شما را با درد حداقلی دچار تحول می کند.
تغییر کوانتومی ممکن است با ملاقات یک فرد،عاشق شدن،جدا شدن،دیدن یک فیلم،خواندن یک کتاب،شرکت در یک دوره آموزشی،نجات پیدا کردن از یک مصیبت جدی و...اتفاق بیفتد.

مهرنوش مهدیزاده
مشاور روابط عاطفی، فرزندپروری کودک و نوجوان


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی روزبه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved | Roozbeh Psychological Counseling Center

Designed & Developed by : Yektaweb